Site İçi Seo Nedir? Ne Kadar Önemlidir?

Site İçi Seo 

Eğer arama motoru optimizasyonu konusunda araştırmalar yapıyorsanız temelde bilmeniz gereken birkaç konseptin olduğunu söylemek mümkün. Kendinize öncelikle seo nedir sorusunu sorduysanız ve cevabı yeterli miktarda anladıysanız, bu durumda site içi optimizasyon konusuna sıra gelmiş demektir. Site içi optimizasyon adından da anlaşılacağı gibi web sitenize ilişkin düzeltmeleri içermektedir. Optimizasyon sürecindeki bir diğer süreç içse site dışı süreçtir. Bu süreçte temelde kaliteli linklerin inşası gerçekleştirilmesi amaçlanır. Site içi süreçte ise siteniz gerek arama motorları gerekse de kullanıcılarınız için daha pratik ve daha anlaşılır hale getirilir.

Eğer halen daha kendinize seo ne demek sorusunu soruyorsanız bu aşamada, konuya ilişkin diğer yazılarımızdan faydalanmanızda fayda var diyebiliriz Haydi site içi optimizasyonun ne olduğuna ve nasıl yapılması gerektiğine ilişkin temel süreçlerin üzerinden geçelim.

Arama motorları için site içi optimizasyon

Arama motorları optimizasyonu konusu oldukça geniş bir konu ve bu konun en temel konseptlerinden birini de site içi optimizasyon konuları içeriyor. Site içinde yapılacak değişikliklere referans veren bu yöntemde, kullanıcı deneyimini arttırılmaya çalışılıyor diyebiliriz. Bu konsept içerisinde gerek responsive tasarım sahibi olmanız, gerek iç linkleri iyi bir şekilde manipüle etmeniz gerekse de, doğru anahtar kelimeleri sayfa başlıklarında doğru şekilde konumlandırmanız gerekiyor. Tabi bu konu bir arama motoru optimizasyonu uzmanının alanına giriyor diyebiliriz. Yine de seo nedir konusunu öğrendikten sonra bu konuda bilgi sahibi olmanız, arama motoru optimizasyon uzmanına bu soruyu yöneltebilmenizi sağlayacaktır.

Bir web sitesi arama motorlarının örümcekleri tarafından indekslenirken, sitenin anahtar kelimeleri incelenir. Bu noktada sitenizin her bir alt sayfasının doğru anahtar kelimelere odaklanması gerekir diyebiliriz. Anahtar kelimeler sayfalarla alakalı olmalıdır ve belirli bir limite sahip olmalıdır. Tüm bu parametrelerin ne aralıkta olması gerektiği arama motoru uzmanları tarafından bilinmektedir ve onlar tarafından uygulanmaktadır.

Bu kriterin yerine getirilmesinin ardından sitenizin tasarımı ve içeriğinin oluşturulması adımlarına geçilebilir. Sitenizin tasarımı eğer mobil cihazlarla uyumlu değilse, bu durumda önemli miktarda geriye düşmeniz kaçınılamaz. Çünkü Google yaptığı son düzenlemelerle arama motorlarında üst sıralarda listelenme konusunda responsive adı verilen tasarımlara da önem vermektedir. Eğer siteniz bu tipte bir tasarıma sahip değilse yarışta geri kaldınız anlamına geliyor. Tabi böylesi tasarıma sahip olmak tek başına da yeterli değil. Aynı zamanda kaliteli içeriğe ve kaliteli iç linklere sahip olmak zorundasınız. Bir alanda hizmet veren sitenizde yeterli miktarda içeriğin olması, bu içeriklerin kullanıcıların ilgisini çeken içerikler olması, eğer ürün satışı yapıyorsanız, her bir ürünün tanıtım yazılarının site içerisinde ilgili yerlerde bulunması gibi parametreler günümüz arama motoru optimizasyonu konusunda kaçınılmaz kriterlerdir.

Evet Seo ne demek sorusunun ardından, optimizasyonun site içi geliştirmeler açısından ne miktarda öneme sahip olduğunu da öğrenmiş olduk. Buna son olarak online kimliğinizin geliştirilmesi parametresini ekleyebiliriz. Eğer kaliteli bir site tasarımınız olursa bu durumda kişiler sizi ve sitenizi daha fazla tercih edecektir. Size tasarımınız sayesinde güven duyarlar ve sizi tercih etmeye düzenli olarak devam ederler. Bu da kurumsal online kimliğiniz açısından büyük öneme sahiptir.